Entusiasme for vitamin

MK-7 er det interne arbeidsnavnet på Syntavits nye syntetiske K2-vitamin. En million kroner fra Innovasjon Norge bidrar nå til at produktets produksjonsprosess kan optimaliseres, at forsøk med rotter for å se hvordan vitaminet tas opp i kroppen kan gjennomføres og slik at samarbeidspartnerne Synthetica og Vitas i Forskningsparken kan gjøre viktige analyser.

- Det betyr mye for oss at Innovasjon Norge ga oss den millionen vi søkte om – det er en viktig og stimulerende anerkjennelse av arbeidet vårt, sier Syntavits direktør Egil Greve.
Syntavit har klart å syntetisere den varianten av vitaminet K2 som på molekylnivå er identisk med det naturlig forekommende vitaminet.

– Vi møter en voldsom entusiasme, dette er så morsomt, sier Egil Greve. - Nå skal vi gjennomføre en 90 dagers toksikologitest i Canada etter retningslinjer fra OECD. Vi har fått en ledende engelsk forsker innen området som konsulent og samarbeidspartner og vi er blitt del av et internasjonalt K2-nettverk.

På markedet høsten 2010
Allerede sent neste høst regner Greve med at produktet kommer på markedet i USA, mens EU-landene trolig kommer et halvt år senere. – Vi har et fint driv, vi har fått inkubatorstipend, flere andre søknader er i prosess og vi har et enestående produkt.

- Dette klarer vi, slår en fornøyd direktør fast.


Logg på

vitamin k2

Vitamin K er en del av de fettløselige vitaminene (A, D, E, K)
• K-vitaminene aktiviserer ulike proteiner som inngår i viktige biokjemiske funksjoner
• Vitamin K1 er avgjørende for blodkoaguleringsprosessen. Mangeltilstander er sjeldne, mangel fører til at blødninger ikke stanser.
• Vitamin K2 er avgjørende i kalsiumstoffskiftet. Kilde for K2 er bakterier som finnes blant annet i fermentert
ost og den japanske retten natto. Mangeltilstander er vanlig i den vestlige verden og relateres til benskjørhet
og åreforkalkninger.
• Det pågår fremdeles mye forskning på virkningsmekanismer og på dokumentasjon av effekt av vitamin K2.