Få dem til å trives og bli
De rette karrieremulighetene og muligheten til å vokse i jobben er selvsagt viktig for alle høyt utdannede kandidater, men Strømsvåg vil igjen understreke viktigheten av livet utenfor jobb:
– Det høres kanskje banalt ut, men sørg for at alle utlendinger på jobben din har et sted å være på 17. mai. Det kan være en veldig ensom dag for alle som ikke er oppvokst i Norge. Ikke noe er verre enn å se at absolutt alle deltar på en fest du ikke er invitert til, sier Strømsvåg.
Nasjonaldagen er bare ett eksempel på anledninger der vi nordmenn kan være, kanskje ufrivillig, ekskluderende. Hun nevner også hytteturer og når klokken slår 16 på fredag og alle forsvinner ut døren.
– Arranger gjerne sosiale aktiviteter utenfor arbeidstid, men sørg for at det for alle, ikke bare for «de internasjonale». Da mister man muligheten til reel integrering.
Noen annet som er viktig for å trives er om partner eller ektefelle får jobb. En ansatt med partner som står uten jobb blir værende i snitt 3 år, mens de med jobb blir i 10 år, ifølge en dansk statistikk.
– Det er vanskelig å leve i Oslo på kun én inntekt, men at partneren og familien trives har også veldig mye å si for trivselen for din arbeidstaker, sier Strømsvåg.